Baza wiedzy
Stanowiska Izby
08-03-2024
Konsultacje publiczne projektu ustawy Pke
Stanowisko międzyizbowe zawierające postulaty zmian w projekcie ustawy Prawo komunikacji elektronicznej (numer wykazu UC7).
11-03-2024
Konsultacje publiczne projektu ustawy wPke
Stanowisko międzyizbowe zawierające postulaty zmian w projekcie ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę Prawo komunikacji elektronicznej (numer wykazu UC8).
22-04-2024
Program badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2025
Stanowisko międzyizbowe w ramach konsultacji projektu rozporządzenia Rady Ministrów (symbol 1.43.19 [117]) do badania odbioru sygnału programów telewizyjnych i radiowych w Polsce na podstawie ścieżki zwrotnej (Return Path Data).
06-05-2024
Projekt ustawy o deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego
Stanowisko PIKE do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego (UA8).
16-05-2024
Skrócony okres vacatio legis w projekcie ustawy wPKE
Stanowisko międzyizbowe w sprawie skróconego okresu vacatio legis w projekcie ustawy wprowadzającej ustawę Prawo komunikacji elektronicznej z dnia 29 kwietnia 2024 r.
21-05-2024
Przedłużenie koncesji dla programu TVN Style
Wniosek PIKE w sprawie zajęcia przez KRRiT jednoznacznego stanowiska związanego z przedłużeniem koncesji dla programu TVN Style na kolejny okres
23-05-2024
Pilna interwencja w pracach legislacyjnych nad projektami ustaw wPKE i PKE
Stanowisko międzyizbowe w sprawie pilnej interwencji w zakresie prac legislacyjnych nad ustawą Prawo komunikacji elektronicznej (UC7) oraz ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo komunikacji elektronicznej (UC8)
24-05-2024
Projekt ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa
Stanowisko międzyizbowe w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa oraz niektórych innych ustaw (UC32)
10-06-2024
Projekt ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych
Stanowisko PIKE w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 406)
11-06-2024
Ustawa o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych
Stanowisko PIKE do projektu ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 406).
24-06-2024
Oferty IC TDM i IP
Stanowisko PIKE w sprawie konsultacji zmiany oferty ramowej określającej ramowe warunki dostępu telekomunikacyjnego w zakresie rozpoczynania i zakańczania połączeń, hurtowego dostępu do sieci TP, dostępu do łączy abonenckich w sposób zapewniający dostęp pełny lub współdzielony oraz dostępu do łączy abonenckich poprzez węzły sieci telekomunikacyjnej na potrzeby sprzedaży usług szerokopasmowej transmisji danych
24-06-2024
Postulaty do procedowanych przez Komisję CNT projektów ustaw wPKE i PKE
Postulaty międzyizbowe do projektów ustaw Prawo komunikacji elektronicznej (druk nr 423) oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo komunikacji elektronicznej (druk nr 424)
25-06-2024
Apel o poprawkę usuwającą tantiemy za reemisje
Apel PIKE do projektu ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 406 i 467) dotyczący poprawki usuwającej tantiemy za reemisję wraz z oświadczeniem Izb do mediów
25-06-2024
Obowiązki raportowe przedsiębiorców telekomunikacyjnych do systemu PIT
Stanowisko międzyizbowe w sprawie obowiązków raportowych przedsiębiorców telekomunikacyjnych do systemu PIT UKE
08-07-2024
Nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych
Stanowisko międzyizbowe w sprawie zmian w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej
09-07-2024
Obowiązki raportowe do systemów PIT oraz SIDUSIS
Apel międzyizbowy w sprawie wstrzymania procesu wezwań i wyjaśnień rozbieżności danych pomiędzy PIT a SIDUSIS do okresu późnej jesieni br.
18-07-2024
Apel do Senatorów RP o zmianę ustawy o prawie autorskim
Apel międzyizbowy o poparcie poprawki, która przywróciłaby do kształtu z przedłożenia rządowego art. 1 pkt 17 ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, ustawy o ochronie baz danych oraz ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi (druk nr 111). Usunięcie szkodliwego zapisu wprowadzającego dodatkowe tantiemy za reemitowanie jest niezbędne z punktu widzenia obecnie procedowanego projektu Prawa Autorskiego w Senacie.
31-07-2024
Stanowisko branży wobec przyjętej ustawy PKE
Apel branży w sprawie rozpoczęcia rozmów ze stroną rządową i regulatorami, które mają zmierzać do praktycznych aspektów wdrożenia nowej ustawy i rozwiązania bieżących problemów.
12-08-2024
Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz niektórych innych ustaw (DSA)
Stanowisko międzyizbowe dotyczące drugiego projektu ustawy implementującej unijne Rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy - Digital Services Act (DSA), podkreślające konieczność dokonania zmian, które wpłyną na sposób opodatkowania obiektów telekomunikacyjnych.
28-08-2024
Propozycja modelowej klauzuli modyfikacyjnej sektora telekomunikacyjnego
Przedstawiciele sektora zaprezentowali propozycję modelowej klauzuli modyfikacyjnej, której celem jest uregulowanie zasad wprowadzania zmian w umowach zawartych na czas nieokreślony z konsumentami.
29-08-2024
Projekt ustawy o rynku kryptoaktywów
Stanowisko konsultacyjne PIKE przedstawiające uwagi w sprawie przygotowanego przez Ministra Finansów projektu ustawy o rynku kryptoaktywów (nr UC2).
10-09-2024
Projekt ustawy o podatkach wymaga precyzji w zakresie inwestycji telekomunikacyjnych
PIKE złożyła swoje uwagi do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, w odpowiedzi na trwające prace legislacyjne. Uwagi dotyczą głównie niejasnych definicji odnoszących się do pojęć budowlanych, które mają kluczowe znaczenie dla inwestycji telekomunikacyjnych.
23-09-2024
Wdrożenie Europejskiego Aktu o Wolności Mediów
Stanowisko PIKE zawiera uwagi do koncepcji wdrożenia do polskiego porządku prawnego Europejskiego Aktu o Wolności Mediów (EMFA). Izba postuluje przede wszystkim potrzebę wsparcia finansowego dla lokalnych telewizji.
01-10-2024
Przyspieszenie prac nad ustawą ograniczającą bariery inwestycyjne w działalności telekomunikacyjnej
Apel międzyizbowy dotyczący konieczności przyspieszenia prac nad ustawą. Sygnatariusze zwracają uwagę na szeroko pojęte prawo inwestycyjne, regulujące zasady budowy infrastruktur o krytycznym znaczeniu dla funkcjonowania społeczeństwa. Zapewniają one bowiem sprawne przywracanie warunków bytowych, między innymi na terenach popowodziowych.
01-10-2024
Propozycje dotyczące uproszczenia raportowania danych do PIT UKE
Stanowisko międzyizbowe zawierające opracowany zestaw danych do raportowania. Izby proponują, aby obejmowało ono wyłącznie kluczowe informacje dotyczące sieci stacjonarnych i mobilnych oraz zmian systemowych, co uprości, a także zwiększy przejrzystość tego procesu. Dane spoza tego katalogu nie powinny być zgłaszane, co uzasadniono w licznych opiniach przesyłanych do MC i UKE od 2020 roku.
01-10-2024
Odbudowa sieci telekomunikacyjnych po powodzi
Apel międzyizbowy o przyspieszenie zmian w szeroko pojętym prawie inwestycyjnym, regulującym zasady budowy infrastruktur o krytycznym znaczeniu dla funkcjonowania społeczeństwa.
11-10-2024
Programy wprowadzane bezpośrednio po ich uregulowaniu w PrAut
Stanowisko PIKE dotyczące programów wprowadzanych bezpośrednio, zgodnie z nowelizacją prawa autorskiego. Izba wskazuje, że mimo zmian w prawie autorskim, programy powinny być nadal traktowane zgodnie z dotychczasową praktyką koncesyjną. Dodatkowo postuluje ona zniesienie obowiązku wpisu takich programów do rejestru programów rozprowadzanych i wnioskuje o oficjalne stanowisko KRRiT w tej sprawie.
15-10-2024
Apel do MEN ws. projektu ustawy KSC
Apel międzyizbowy dotyczący zagrożenia programu zapewnienia placówkom edukacyjnym dostępu do internetu szerokopasmowego, czyli projektu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE).
16-10-2024
Apel ws. zagrożeń dla sieci JST, POPC, KPO i FERC
Apel międzyizbowy w sprawie negatywnego wpływu, jaki projekt uKSC może wywrzeć na sieci JST, POPC, KPO i FERC.
18-10-2024
Groźna nadregulacja w projekcie ustawy o KSC
Stanowisko PIKE dotyczące groźnej nadregulacji w projekcie ustawy o zmianie ustawy o KSC oraz niektórych innych ustaw (UC32) i jednocześnie ważny apel o wstrzymanie rozpatrywania projektu nowelizacji KSC z uwagi na błąd w dołączonej do projektu ustawy odwróconej tabeli zgodności.
04-11-2024
Aukcja UKE na 7 rezerwacji częstotliwości z zakresu poniżej 1 GHz
Stanowisko PIKE wyraża zaniepokojenie wysoką ceną wywoławczą, która może znacząco zahamować cyfrowy rozwój kraju, ograniczając możliwości operatorów telekomunikacyjnych w dalszej rozbudowie infrastruktury (szczególnie w obszarach wiejskich i mniej zaludnionych).
07-11-2024
Walka z hejtem w sieci
Stanowisko międzyizbowe, które podkreśla istotne uwagi i wątpliwości co do zapisów, które mogą wprowadzać niepożądane konsekwencje dla branży telekomunikacyjnej.
08-11-2024
Apel branży ws. nowelizacji prawa autorskiego
Stanowisko międzyizbowe, które podkreśla istotne wyzwania sektora telekomunikacyjnego w związku z nowelizacją prawa autorskiego. Zwraca ono również uwagę na silną pozycję OZZ w pracach Forum Prawa Autorskiego.
19-11-2024
Nowa interwencja KPO na budowę sieci
Stanowisko PIKE, które popiera przeznaczenie dodatkowych środków KPO na budowę sieci szerokopasmowych. Wskazuje przy tym, m.in. na: krótki termin realizacji projektów, zwiększenie dofinansowania, uproszczenie procedur, rezygnację lub obniżenie wymogu 100% pokrycia czy utrzymanie wysokich standardów technicznych infrastruktury.
21-11-2024
Ustawa o systemach AI
Stanowisko PIKE, które zwraca uwagę na potrzebę zmian w kluczowych założeniach tego projektu. Dotyczy to m.in. jednoosobowego nadzoru nad wdrażaniem AI oraz konieczności uwzględnienia ekspertów z branży naukowej (IT) i przemysłowej (ICT) w pracach nad ustawą
21-11-2024
Postulaty pilnych zmian w PISF
Stanowisko międzyizbowe, które w związku z nadchodzącymi wyborami nowego dyrektora, przedstawia konieczne propozycje zmian w zarządzaniu i przepisach regulujących działalność PISF. Mają one na celu usprawnienie finansowania, zwiększenie przejrzystości działań oraz zapewnienie rozwoju całego środowiska filmowego zgodnie z wymogami współczesnego rynku.
21-11-2024
Potrzeba powołania zespołu konsultacyjnego przy Ministerstwie Cyfryzacji
Apel międzyizbowy dotyczący utworzenia zespołu konsultacyjnego, który funkcjonowałby w nowej formule, z jasno określonymi priorytetami oraz zasadami współpracy. Taka inicjatywa pozwoliłaby na wypracowanie rozwiązań wspierających rozwój rynku telekomunikacyjnego w Polsce, uwzględniając aktualne potrzeby i wyzwania.
27-11-2024
Apel o zaangażowanie izb gospodarczych w działania Prezydencji Polski w Radzie UE
Apel międzyizbowy o aktywny udział w działaniach związanych z Prezydencją Polski, która rozpocznie się w styczniu 2025 roku. Organizacje wskazują na konieczność udziału w kluczowych dyskusjach dot. bezpieczeństwa, gospodarki i polityki rozwojowej. Podkreślają gotowość do współpracy oraz wsparcia eksperckiego, aby wzmocnić efektywność podejmowanych działań, a także wypracować spójne rozwiązania na poziomie krajowym i unijnym.
18-12-2024
Ważne braki w OSR ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa
Stanowisko PIKE, które wyraża poważne obawy dot. braku rekompensat za nakaz wymiany sprzętu i oprogramowania oraz ignorowania skutków ekonomicznych projektu w OSR. Izba apeluje o pilne wycofanie mechanizmu DWR z projektu ustawy do czasu przeprowadzenia rzetelnych analiz albo o wstrzymanie prac legislacyjnych w celu ich dokonania.
20-12-2024
Projekt rozporządzenia ws. rocznej opłaty telekomunikacyjnej
Apel międzyizbowy dotyczący wydłużenia terminu konsultacji projektu rozporządzenia do 10 stycznia 2025 roku.
02-01-2025
Obowiązki związane z bezpieczeństwem Internetu, w tym DSA
Stanowisko międzyizbowe, które zwraca uwagę na problemy z realizacją nowych obowiązków nakładanych na branżę oraz na postulaty w zakresie centralizacji, uproszczenia i przejrzystości działań w obszarze obowiązków związanych z bezpieczeństwem Internetu, w tym wdrożenia DSA.
10-01-2025
Postulaty do projektu rozporządzenia ws. rocznej opłaty telekomunikacyjnej
Stanowisko międzyizbowe zawierające uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Cyfryzacji ws. sposobu ustalania wysokości wskaźnika rocznej opłaty telekomunikacyjnej. Branża apeluje o uwzględnienie postulatów, które zapobiegłyby niezgodnemu z prawem zawyżaniu opłat, mogących obciążyć przedsiębiorców telekomunikacyjnych.
10-01-2025
Wytyczne w zakresie zapewnienia dostępności produktów i usług
Pismo międzyizbowe skierowane do Prezesa PFRON, w którym organizacje branżowe proszą o informacje na temat stanu prac nad wytycznymi dla podmiotów gospodarczych dotyczących szczegółowych wymagań w świadczeniu udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Jednocześnie deklarują gotowość do aktywnego udziału w pracach nad tymi wytycznymi.
10-01-2025
Zastrzeżenia do wymogów dla taśm ostrzegawczych
Stanowisko międzyizbowe w sprawie zbyt restrykcyjnych wymogów dla taśm ostrzegawczych i lokalizacyjno-ostrzegawczych zawartych w rozporządzeniu Ministra Cyfryzacji z dnia 26 maja 2023 roku. Dotyczy ono konieczności dostosowania przepisów w celu ułatwienia ich stosowania w praktyce.
15-01-2025
Rekomendacja zmian przepisów regulujących DWR
Międzyizbowa propozycja zmian przepisów regulujących instytucję prawną dostawcy wysokiego ryzyka. Pismo dotyczy również prośby o spotkanie z Ministrem w celu szczegółowego omówienia ww. uwag oraz ewentualnego ustalenia formuły spotkań Grupy Roboczej, która miałaby monitorować postępy w procesie wdrażania nowelizacji uKSC.
06-02-2025
Konsultacje projektu wzorcowej oferty hurtowej dla sieci w ramach KPO/FERC
Stanowisko PIKE zawierające uwagi i postulaty do projektu. Zgłaszana jest również potrzeba dostosowania dokumentu do innych programów, wprowadzenia mechanizmów waloryzacji oraz regulacji cen.
17-02-2025
Program badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2026
Stanowisko międzyizbowe do projektu wstępnego Programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2026 wyrażające sprzeciw wobec wprowadzenia badania odbioru sygnału programów telewizyjnych i radiowych w Polsce na podstawie ścieżki zwrotnej (Return Path Data).
19-02-2025
Kluczowe postulaty wobec wdrożenia dyrektywy NIS2 do uKSC (wielkość przedsiębiorcy)
Kluczowe postulaty w stanowisku PIKE obejmują: doprecyzowanie przepisów, objęcie przedsiębiorców komunikacji elektronicznej nowymi regulacjami, niezależność systemów informacyjnych i wspólne świadczenie usług.
26-02-2025
Uwagi do rozporządzenia ws. reklamacji usługi komunikacji elektronicznej lub usługi fakultatywnego obciążania rachunku
Kluczowe postulaty w stanowisku PIKE obejmują: zakres stosowania rozporządzenia, formy czynności prawnych, ustalenie sposobu doręczania reklamacji, warunki ponownego doręczenia odpowiedzi na reklamację, zakres danych zawartych w odpowiedzi na reklamację i brak uproszczeń w procedurze.
13-03-2025
Badanie sygnału TV po RPD
Stanowisko międzyizbowe skierowane do KRRiT wyraża sprzeciw wobec badania 1.4.3.19 w programie statystyki publicznej na 2026 rok i kolejne lata. Izby podtrzymują swoje zastrzeżenia – wprowadzenie tej inicjatywy do programu badań statystycznych GUS uznają za obciążenie prawne i finansowe dla przedsiębiorców, które stoi w sprzeczności z inicjatywą deregulacji gospodarki.
26-03-2025
Przekazywanie danych w przypadku zaprzestania działalności
Stanowisko konsultacyjne PIKE, które zwraca uwagę m.in. na: konieczność poprawienia błędnych odwołań dotyczących obowiązku przekazywania danych do UKE, a także umożliwienia ich przesyłania Prezesowi UKE za pośrednictwem kwalifikowanej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego. Dodatkowo, dane przekazane przez takiego przedsiębiorcę Prezesowi UKE powinny być udostępniane uprawnionym podmiotom, sądom i prokuraturze na tych samych zasadach jak przekazują je przedsiębiorcy telekomunikacyjni.
26-03-2025
Ochrona małoletnich w Internecie
Stanowisko PIKE, które wskazuje m.in. na potrzebę: zmniejszenia ilości rodzajów podmiotów zobowiązanych do wykonywania obowiązków wynikających z projektu ustawy, ograniczenie obowiązków wyłącznie do treści pornograficznych, regulacji praw i obowiązków w aktach wykonawczych do ustawy (tj. rozporządzeniach), usunięcia obowiązku przeprowadzenia analizy ryzyka oraz zmniejszenie kar pieniężnych (tak, jak w PKE – max. do 3% przychodu).