Stanowiska i raporty

15-01-2025

Rekomendacja zmian przepisów regulujących DWR

Międzyizbowa propozycja zmian przepisów regulujących instytucję prawną dostawcy wysokiego ryzyka. Pismo dotyczy również prośby o spotkanie z Ministrem w celu szczegółowego omówienia ww. uwag oraz ewentualnego ustalenia formuły spotkań Grupy Roboczej, która miałaby monitorować postępy w procesie wdrażania nowelizacji uKSC.

10-01-2025

Zastrzeżenia do wymogów dla taśm ostrzegawczych

Stanowisko międzyizbowe w sprawie zbyt restrykcyjnych wymogów dla taśm ostrzegawczych i lokalizacyjno-ostrzegawczych zawartych w rozporządzeniu Ministra Cyfryzacji z dnia 26 maja 2023 roku. Dotyczy ono konieczności dostosowania przepisów w celu ułatwienia ich stosowania w praktyce.

10-01-2025

Wytyczne w zakresie zapewnienia dostępności produktów i usług

Pismo międzyizbowe skierowane do Prezesa PFRON, w którym organizacje branżowe proszą o informacje na temat stanu prac nad wytycznymi dla podmiotów gospodarczych dotyczących szczegółowych wymagań w świadczeniu udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Jednocześnie deklarują gotowość do aktywnego udziału w pracach nad tymi wytycznymi.

10-01-2025

Postulaty do projektu rozporządzenia ws. rocznej opłaty telekomunikacyjnej

Stanowisko międzyizbowe zawierające uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Cyfryzacji ws. sposobu ustalania wysokości wskaźnika rocznej opłaty telekomunikacyjnej. Branża apeluje o uwzględnienie postulatów, które zapobiegłyby niezgodnemu z prawem zawyżaniu opłat, mogących obciążyć przedsiębiorców telekomunikacyjnych.

02-01-2025

Obowiązki związane z bezpieczeństwem Internetu, w tym DSA

Stanowisko międzyizbowe, które zwraca uwagę na problemy z realizacją nowych obowiązków nakładanych na branżę oraz na postulaty w zakresie centralizacji, uproszczenia i przejrzystości działań w obszarze obowiązków związanych z bezpieczeństwem Internetu, w tym wdrożenia DSA.

20-12-2024

Projekt rozporządzenia ws. rocznej opłaty telekomunikacyjnej

Apel międzyizbowy dotyczący wydłużenia terminu konsultacji projektu rozporządzenia do 10 stycznia 2025 roku.

18-12-2024

Ważne braki w OSR ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa

Stanowisko PIKE, które wyraża poważne obawy dot. braku rekompensat za nakaz wymiany sprzętu i oprogramowania oraz ignorowania skutków ekonomicznych projektu w OSR. Izba apeluje o pilne wycofanie mechanizmu DWR z projektu ustawy do czasu przeprowadzenia rzetelnych analiz albo o wstrzymanie prac legislacyjnych w celu ich dokonania.

27-11-2024

Apel o zaangażowanie izb gospodarczych w działania Prezydencji Polski w Radzie UE

Apel międzyizbowy o aktywny udział w działaniach związanych z Prezydencją Polski, która rozpocznie się w styczniu 2025 roku. Organizacje wskazują na konieczność udziału w kluczowych dyskusjach dot. bezpieczeństwa, gospodarki i polityki rozwojowej. Podkreślają gotowość do współpracy oraz wsparcia eksperckiego, aby wzmocnić efektywność podejmowanych działań, a także wypracować spójne rozwiązania na poziomie krajowym i unijnym.

21-11-2024

Potrzeba powołania zespołu konsultacyjnego przy Ministerstwie Cyfryzacji

Apel międzyizbowy dotyczący utworzenia zespołu konsultacyjnego, który funkcjonowałby w nowej formule, z jasno określonymi priorytetami oraz zasadami współpracy. Taka inicjatywa pozwoliłaby na wypracowanie rozwiązań wspierających rozwój rynku telekomunikacyjnego w Polsce, uwzględniając aktualne potrzeby i wyzwania.

21-11-2024

Postulaty pilnych zmian w PISF

Stanowisko międzyizbowe, które w związku z nadchodzącymi wyborami nowego dyrektora, przedstawia konieczne propozycje zmian w zarządzaniu i przepisach regulujących działalność PISF. Mają one na celu usprawnienie finansowania, zwiększenie przejrzystości działań oraz zapewnienie rozwoju całego środowiska filmowego zgodnie z wymogami współczesnego rynku.

21-11-2024

Ustawa o systemach AI

Stanowisko PIKE, które zwraca uwagę na potrzebę zmian w kluczowych założeniach tego projektu. Dotyczy to m.in. jednoosobowego nadzoru nad wdrażaniem AI oraz konieczności uwzględnienia ekspertów z branży naukowej (IT) i przemysłowej (ICT) w pracach nad ustawą

19-11-2024

Nowa interwencja KPO na budowę sieci

Stanowisko PIKE, które popiera przeznaczenie dodatkowych środków KPO na budowę sieci szerokopasmowych. Wskazuje przy tym, m.in. na: krótki termin realizacji projektów, zwiększenie dofinansowania, uproszczenie procedur, rezygnację lub obniżenie wymogu 100% pokrycia czy utrzymanie wysokich standardów technicznych infrastruktury.

Raporty

22-09-2024

Opinia ws. stosowania klauzuli modyfikacyjnej w umowach z klientami

Opracowanie Prof. dr hab. Witolda M. Orłowskiego z AFiB Vistula i Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej na temat mechanizmu, który powinien działać transparentnie, a także chronić obie strony przed skutkami wzrostu kosztów niezależnych od przedsiębiorców.

30-06-2023

Wpływ sytuacji makroekonomicznej na branżę telko w Polsce

Pełna treść raportu sporządzona przez Arthur D. Little zawiera kluczowe wnioski oraz rekomendacje, które mogą wspierać strategiczne decyzje w sektorze telekomunikacyjnym.

30-01-2023

Rynek płatnej telewizji w Polsce

Raport przygotowany przez Arthur D. Little analizuje i prezentuje wnioski na temat rynku płatnej telewizji oraz operatorów telewizyjnych w Polsce i za granicą.