Stanowiska i raporty

26-03-2025

Ochrona małoletnich w Internecie

Stanowisko PIKE, które wskazuje m.in. na potrzebę: zmniejszenia ilości rodzajów podmiotów zobowiązanych do wykonywania obowiązków wynikających z projektu ustawy, ograniczenie obowiązków wyłącznie do treści pornograficznych, regulacji praw i obowiązków w aktach wykonawczych do ustawy (tj. rozporządzeniach), usunięcia obowiązku przeprowadzenia analizy ryzyka oraz zmniejszenie kar pieniężnych (tak, jak w PKE – max. do 3% przychodu).

26-03-2025

Przekazywanie danych w przypadku zaprzestania działalności

Stanowisko konsultacyjne PIKE, które zwraca uwagę m.in. na: konieczność poprawienia błędnych odwołań dotyczących obowiązku przekazywania danych do UKE, a także umożliwienia ich przesyłania Prezesowi UKE za pośrednictwem kwalifikowanej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego. Dodatkowo, dane przekazane przez takiego przedsiębiorcę Prezesowi UKE powinny być udostępniane uprawnionym podmiotom, sądom i prokuraturze na tych samych zasadach jak przekazują je przedsiębiorcy telekomunikacyjni.

13-03-2025

Badanie sygnału TV po RPD

Stanowisko międzyizbowe skierowane do KRRiT wyraża sprzeciw wobec badania 1.4.3.19 w programie statystyki publicznej na 2026 rok i kolejne lata. Izby podtrzymują swoje zastrzeżenia – wprowadzenie tej inicjatywy do programu badań statystycznych GUS uznają za obciążenie prawne i finansowe dla przedsiębiorców, które stoi w sprzeczności z inicjatywą deregulacji gospodarki.

26-02-2025

Uwagi do rozporządzenia ws. reklamacji usługi komunikacji elektronicznej lub usługi fakultatywnego obciążania rachunku

Kluczowe postulaty w stanowisku PIKE obejmują: zakres stosowania rozporządzenia, formy czynności prawnych, ustalenie sposobu doręczania reklamacji, warunki ponownego doręczenia odpowiedzi na reklamację, zakres danych zawartych w odpowiedzi na reklamację i brak uproszczeń w procedurze.

19-02-2025

Kluczowe postulaty wobec wdrożenia dyrektywy NIS2 do uKSC (wielkość przedsiębiorcy)

Kluczowe postulaty w stanowisku PIKE obejmują: doprecyzowanie przepisów, objęcie przedsiębiorców komunikacji elektronicznej nowymi regulacjami, niezależność systemów informacyjnych i wspólne świadczenie usług.

17-02-2025

Program badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2026

Stanowisko międzyizbowe do projektu wstępnego Programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2026 wyrażające sprzeciw wobec wprowadzenia badania odbioru sygnału programów telewizyjnych i radiowych w Polsce na podstawie ścieżki zwrotnej (Return Path Data).

06-02-2025

Konsultacje projektu wzorcowej oferty hurtowej dla sieci w ramach KPO/FERC

Stanowisko PIKE zawierające uwagi i postulaty do projektu. Zgłaszana jest również potrzeba dostosowania dokumentu do innych programów, wprowadzenia mechanizmów waloryzacji oraz regulacji cen.

15-01-2025

Rekomendacja zmian przepisów regulujących DWR

Międzyizbowa propozycja zmian przepisów regulujących instytucję prawną dostawcy wysokiego ryzyka. Pismo dotyczy również prośby o spotkanie z Ministrem w celu szczegółowego omówienia ww. uwag oraz ewentualnego ustalenia formuły spotkań Grupy Roboczej, która miałaby monitorować postępy w procesie wdrażania nowelizacji uKSC.

10-01-2025

Zastrzeżenia do wymogów dla taśm ostrzegawczych

Stanowisko międzyizbowe w sprawie zbyt restrykcyjnych wymogów dla taśm ostrzegawczych i lokalizacyjno-ostrzegawczych zawartych w rozporządzeniu Ministra Cyfryzacji z dnia 26 maja 2023 roku. Dotyczy ono konieczności dostosowania przepisów w celu ułatwienia ich stosowania w praktyce.

10-01-2025

Wytyczne w zakresie zapewnienia dostępności produktów i usług

Pismo międzyizbowe skierowane do Prezesa PFRON, w którym organizacje branżowe proszą o informacje na temat stanu prac nad wytycznymi dla podmiotów gospodarczych dotyczących szczegółowych wymagań w świadczeniu udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Jednocześnie deklarują gotowość do aktywnego udziału w pracach nad tymi wytycznymi.

10-01-2025

Postulaty do projektu rozporządzenia ws. rocznej opłaty telekomunikacyjnej

Stanowisko międzyizbowe zawierające uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Cyfryzacji ws. sposobu ustalania wysokości wskaźnika rocznej opłaty telekomunikacyjnej. Branża apeluje o uwzględnienie postulatów, które zapobiegłyby niezgodnemu z prawem zawyżaniu opłat, mogących obciążyć przedsiębiorców telekomunikacyjnych.

02-01-2025

Obowiązki związane z bezpieczeństwem Internetu, w tym DSA

Stanowisko międzyizbowe, które zwraca uwagę na problemy z realizacją nowych obowiązków nakładanych na branżę oraz na postulaty w zakresie centralizacji, uproszczenia i przejrzystości działań w obszarze obowiązków związanych z bezpieczeństwem Internetu, w tym wdrożenia DSA.

Raporty

26-03-2025

Działalność organizacji zbiorowego zarządzania: rosnące przychody a efektywność dystrybucji

Raport za lata 2019-2023 przygotowany w ramach umowy z Fundacją PIKSEL na zlecenie PIKE i kilku izb gospodarczych. Dokument szczegółowo analizuje rosnące przychody organizacji zbiorowego zarządzania, efektywność dystrybucji środków oraz kluczowe wyzwania systemowe. Zawiera rekomendacje dotyczące poprawy transparentności, a także efektywności mechanizmów wypłat dla twórców i wykonawców.

22-09-2024

Opinia ws. stosowania klauzuli modyfikacyjnej w umowach z klientami

Opracowanie Prof. dr hab. Witolda M. Orłowskiego z AFiB Vistula i Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej na temat mechanizmu, który powinien działać transparentnie, a także chronić obie strony przed skutkami wzrostu kosztów niezależnych od przedsiębiorców.

30-06-2023

Wpływ sytuacji makroekonomicznej na branżę telko w Polsce

Pełna treść raportu sporządzona przez Arthur D. Little zawiera kluczowe wnioski oraz rekomendacje, które mogą wspierać strategiczne decyzje w sektorze telekomunikacyjnym.

30-01-2023

Rynek płatnej telewizji w Polsce

Raport przygotowany przez Arthur D. Little analizuje i prezentuje wnioski na temat rynku płatnej telewizji oraz operatorów telewizyjnych w Polsce i za granicą.