Projekty

Organizacje zbiorowego zarządzania

Jako organizacja społeczna zrzeszająca użytkowników praw autorskich i pokrewnych, w pełni wykorzystujemy swoje uprawnienia do uczestnictwa w kluczowych postępowaniach dotyczących relacji z OZZ.
Działamy już na etapie prac legislacyjnych, składając stanowiska w konsultacjach publicznych, w Sejmie i Senacie oraz przy wsparciu zagranicznych partnerów w instytucjach Unii Europejskiej.

organizacje zbiorowego zarządzania

Analizujemy przyjęte przepisy i praktyki OZZ, a także wyjaśniamy wszelkie wątpliwości. Współpracujemy z najlepszymi ekspertami z zakresu prawa autorskiego, delegując ich do ciał doradczych i rozstrzygających spory, takich jak Komisja Prawa Autorskiego czy Zespół Roboczy ds. opłat za korzystanie z praw autorskich oraz wynagrodzeń nadawców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Aktywnie uczestniczymy w postępowaniach sądowych i administracyjnych, które decydują o tabelach wynagrodzeń OZZ oraz kształcie ich zezwoleń. Dążąc do usunięcia barier w prowadzeniu działalności przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych, braliśmy udział w postępowaniach, w wyniku których cofnięto zezwolenia OZZ, działających niepoprawnie.

Zapoznaj się z decyzjami MKiDN dotyczącymi cofnięcia zezwoleń:

KOPIPOL

Reprezentuje twórców utworów naukowych i technicznych. Od reemitentów żądał stawki 0,3%. Minister uznając, iż KOPIPOL m.in. na polu reemitowanie nie podjął zbiorowego zarządzania, cofnął zezwolenie.
Decyzja MKiDN z dnia 26 kwietnia 2022 roku (DWIM-WA.550.10.2018.ZD)

REPROPOL

Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców zarządzające zbiorowo publikacjami periodycznymi oraz ich zawartością. Żądało od operatorów 0,05% wpływów z reemisji. PIKE dowiodło, że eksploatacja tych praw na tym polu nie jest możliwa. W konsekwencji z zezwolenia usunięto m.in. reemitowanie.
Decyzja MKiDN z dnia 21 stycznia 2021 roku (DWIM-WA.550.19.2018.JB)

COPYRIGHT POLSKA

Stowarzyszenie Autorów i Wydawców zarządzające zbiorowo prawami autorskimi do utworów literackich, naukowych, publicystycznych i encyklopedycznych. Wskutek postępowania administracyjnego, zezwolenie ostało się jedynie na dwóch polach eksploatacji (utrwalanie i zwielokrotnianie). Cofnięto pozostałych 11, w tym reemitowanie. Wcześniej ta OZZ oczekiwała za eksploatację na tym polu 0,02% wpływów.
Decyzja MKiDN z dnia 21 czerwca 2023 roku (DWIM-WA.550.12.2018.ZD)

Obecnie na polu eksploatacji reemitowanie obowiązuje jedna prawomocnie zatwierdzona tabela wynagrodzeń – SFP i ZAiKS: Tabela wynagrodzeń
Pozostałe OZZ ich nie posiadają.

Audiowizualne usługi medialne

PIKE, jako organizacja społeczna zrzeszająca przedsiębiorców telekomunikacyjnych, w pełni wykorzystuje swoje uprawnienia do uczestnictwa we...

Ratujmy Telewizje Lokalne

Kampania umożliwia prowadzenie politycznego dialogu ze stroną rządzącą na temat kluczowej roli lokalnych stacji w umacnianiu struktur społeczeństwa...

Tarcza dla telekomunikacji

Celem projektu jest umacnianie partnerskiego dialogu z regulatorami na rzecz wypracowania zrównoważonej polityki konsumenckiej w sektorze...