Konkurs „To Nas Dotyczy” – podsumowanie 21. edycji
Konkurs „To Nas Dotyczy” od lat stanowi wyjątkowe wydarzenie w środowisku medialnym i telekomunikacyjnym. Organizatorami są Polska Fundacja Wspierania Rozwoju Komunikacji Elektronicznej „PIKSEL”, Polska Izba Komunikacji Elektronicznej (PIKE) oraz Fundacja – Fundusz Telewizji Lokalnych (FFTL). Ich wspólnym celem jest docenienie tych redakcji i twórców, którzy każdego dnia dokumentują życie lokalnych społeczności, inspirują do podejmowania ważnych tematów oraz budują poczucie wspólnoty.

Laureaci i nagrodzone materiały
W tym roku do Konkursu zgłoszono ponad 100 materiałów, które oceniano w czterech kategoriach. W kategorii „Moja Mała Ojczyzna” zwyciężył materiał „Zrównać z ziemią”, autorstwa Bogdana Miszczaka, przygotowany przez Obiektyw Film Studio Bogdan Miszczak. W kategorii „News” najlepszy okazał się materiał Telewizji Toya – „Likwidować czy nie likwidować?” – autorstwa Tomasza Bołębskiego. Z kolei w kategorii „Niezwykli w Działaniu” nagrodę zdobył materiał TV Asta – „Dobry Lepszy Najlepszy” – autorstwa Agnieszki Kledzik. W kategorii „Osobowość Telewizyjna Roku” pierwsze miejsce przypadło Tarnobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (Telewizja Lokalna TVL) za materiał „Pytamy Wprost – Anna Dymna” autorstwa Mikołaja Gwoździowskiego.
Laureaci otrzymali statuetki „Kryształowego Ekranu” oraz nagrody pieniężne w wysokości 7 tys. złotych, ufundowane przez Telewizje TVN i Polsat oraz Fundację PIKSEL.
Skład Jury – doświadczenie naukowe w ocenie programów
Jury Konkursu „To Nas Dotyczy” tworzą wybitni naukowcy reprezentujący różne ośrodki akademickie w Polsce. W jego skład wchodzą: prof. dr hab. Urszula Doliwa z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, dr hab. Anna Jupowicz-Ginalska z Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. Jakub Nowak z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, dr hab. Marcin Piechocki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, dr hab. Patrycja Szostok-Nowacka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz dr Monika Wawer z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Przewodniczącym Jury jest dr hab. Szymon Ossowski, Dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Nagrody i wyróżnienia specjalne
Podczas uroczystego wydarzenia wręczono również Honorowe Kryształowe Ekrany za 30 lecie działalności.
Uhonorowano też wybitną postać polskiego rynku medialnego. Nagrodę Specjalną Prezesa Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej otrzymała dr Aleksandra Chmielewska – badaczka, wykładowczyni i popularyzatorka wiedzy o mediach.
Laureatka od ponad dwóch dekad łączy świat nauki z praktyką, wskazując kierunki rozwoju mediów i nowych technologii. Jest autorką ponad 40 artykułów naukowych, trzech monografii i współredaktorką uznanej publikacji „Nowe Supermedium. Współczesne oblicza telewizji i scenariusze przyszłości”. Związana z Uniwersytetem Warszawskim, Szkołą Główną Handlową i Collegium Civitas, aktywnie działa również poza uczelnią – prowadzi audycję „Technologia nie gryzie” w RDC oraz podcast „Arena Praktyk”.
Jazzowe brzmienia podczas gali
Podczas gali nie zabrakło również muzycznego akcentu, który wprowadził wyjątkową atmosferę i urozmaicił oficjalną część wydarzenia. Emilia Kuczmaja wystąpiła tego wieczoru wraz ze swoim trio, w skład którego wchodzili Jan Jarecki, Adam Pachla oraz Jędrzej Szmelter. Zespół zaprezentował znane jazzowe standardy w świeżych, orzeźwiających aranżacjach, przenosząc publiczność w muzyczną podróż do takich miejsc jak Copacabana czy Portofino
Wieczór wymiany doświadczeń i dyskusji o przyszłości lokalnych mediów
Wieczór stał się nie tylko okazją do uhonorowania najlepszych, ale również do wymiany doświadczeń i rozmów o przyszłości lokalnych mediów. Lokalna telewizja odgrywa ważną rolę w dokumentowaniu wydarzeń i problemów społeczności lokalnych. Produkcje często poruszają tematy pomijane przez media ogólnokrajowe, co pozwala na lepsze zrozumienie lokalnych uwarunkowań i wspieranie więzi w społecznościach. Zakończenie gali stanowi podsumowanie dotychczasowych działań oraz zapowiedź kolejnych wyzwań i tematów, które będą podejmowane w przyszłych edycjach konkursu.
Nie żyje Henryk Ciski
Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Henryka Ciskiego – założyciela i redaktora naczelnego TV-SAT Magazynu, pioniera i kronikarza...
Ogólnopolska Konferencja Operatorów Komunikacji Elektronicznej
Za nami jedna z najważniejszych branżowych imprez roku – Ogólnopolska Konferencja Operatorów Komunikacji Elektronicznej, która odbyła się w Sopocie...
Forum Prawa Autorskiego: kluczowe wnioski i nowe światło na działalność OZZ
Na dziewiątą edycję Forum Prawa Autorskiego, które odbyło się 26 marca, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprosiło przedstawicieli...