Aktualności

Forum Prawa Autorskiego: kluczowe wnioski i nowe światło na działalność OZZ

28-03-2025 | Prawo autorskie

Na dziewiątą edycję Forum Prawa Autorskiego, które odbyło się 26 marca, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprosiło przedstawicieli niemal 100 podmiotów, a jego głównym tematem było zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi i prawami pokrewnymi.

9. Forum Prawa Autorskiego

Jak podkreślił Wiceminister Maciej Wróbel kluczowe jest, aby OZZ działały zgodnie z najwyższymi standardami zarządzania finansami i w sposób transparentny. Wskazał na potrzebę modernizacji systemu oraz dostosowania go do realiów gospodarki cyfrowej, a także oczekiwań twórców.

OZZ pod lupą

 Wojciech Szymczak, przedstawiciel PIKE i Partner w Kancelarii Prawnej Media przedstawił propozycje zmian, które mają wyeliminować nieprawidłowości w funkcjonowaniu OZZ. Do kluczowych postulatów należą:

  • zakaz pobierania wynagrodzeń przez OZZ, jeśli środki te nie trafią do właściwych uprawnionych – zapewnienie skutecznej dystrybucji tantiem ma bowiem kluczowe znaczenie dla uczciwego funkcjonowania systemu;
  • jedna wspólna tabela wynagrodzeń – szczególnie w zakresie reemitowania, ale także na innych polach eksploatacji, gdzie udział OZZ jest obowiązkowy;
  • określenie maksymalnego poziomu obciążeń na rzecz OZZ – od świadczonych usług medialnych oraz wyłączenia z podstawy wynagrodzeń naliczanych przez OZZ tych opłat pobieranych przez operatorów, które pokrywają koszty inwestycji infrastrukturalnych.

Nowy raport: rosnące przychody OZZ a efektywność dystrybucji

Jednym z kluczowych wydarzeń towarzyszących Forum była publikacja raportu „Działalność organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i pokrewnymi: rosnące przychody a efektywność dystrybucji”. Dokument opracowany przez kancelarię BLSK na zlecenie Fundacji PIKSEL we współpracy z PIKE i wybranymi izbami gospodarczymi, analizuje ich działalność w latach 2019-2023.

Raport ujawnia znaczący wzrost przychodów OZZ przy jednoczesnych problemach z efektywnym przekazywaniem tantiem uprawnionym. Przedstawia także rekomendacje dotyczące zwiększenia przejrzystości finansowej oraz poprawy mechanizmów dystrybucji środków.

Kontrola MKiDN w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich

Dyskusja na temat działalności OZZ zbiegła się w czasie z wynikami kontroli w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich przeprowadzonej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort szczegółowo przeanalizował sposób zarządzania środkami pochodzącymi z tantiem, które OZZ mogą przeznaczać na cele socjalne, kulturalne oraz edukacyjne.

Podkreślono, że transparentność tych procedur jest niezbędna, aby środki faktycznie trafiały do uprawnionych. Tylko wówczas system zbiorowego zarządzania prawami autorskimi może działać zgodnie z założeniami i z korzyścią dla środowiska artystycznego.

Co dalej?

Forum Prawa Autorskiego po raz kolejny pokazało, że temat funkcjonowania OZZ budzi duże emocje oraz wymaga dalszych zmian legislacyjnych. Zarówno raport, jak i kontrola Ministerstwa w SFP wskazują na konieczność reform, które zagwarantują bardziej sprawiedliwy podział środków, zwiększając przejrzystość finansową organizacji zarządzających prawami autorskimi w Polsce. Najbliższą okazją do dyskusji będzie ‘Okrągły Stół OZZ’, który odbędzie się 26 maja br. w Sopocie, podczas Ogólnopolskiej Konferencji Operatorów Komunikacji Elektronicznej PIKE. Do udziału zaproszono wszystkie zainteresowane strony.