Aktualności

Cyberbezpieczeństwo – klucz do stabilnej gospodarki cyfrowej

17-10-2024 | Cyberbezpieczeństwo

Podczas październikowej Międzynarodowej Konferencji i Wystawy PIKE, temat cyberbezpieczeństwa stał się jednym z centralnych punktów dyskusji, zyskując na znaczeniu w kontekście wojny w Ukrainie oraz powodzi na Śląsku. Eksperci wskazywali, że odporność sieci telekomunikacyjnych na tego typu zagrożenia stały się priorytetem. Jednak ochrona samej warstwy fizycznej sieci telekomunikacyjnej nie wyczerpuje już wyzwań związanych z bezpieczeństwem.
Panel Strategiczne aspekty cyberbezpieczeństwa i cyfryzacji państwa oraz ich znaczenie dla gospodarki

Panel „Strategiczne aspekty cyberbezpieczeństwa i cyfryzacji państwa oraz ich znaczenie dla gospodarki” z udziałem (od lewej): Michała Kibila – mecenasa (Kancelaria DGTL), Grzegorza Napieralskiego – Przewodniczącego Podkomisji stałej ds. sztucznej inteligencji i przejrzystości algorytmów oraz Zastępcy Przewodniczącego Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, Bartłomieja Pejo – Przewodniczącego Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, Macieja Siciarka – Dyrektora Pionu CSIRT (NASK), Piotra Szczuckiego – Członka Zarządu (PIKE)

Prawdziwym wyzwaniem – i jednocześnie największym kosztem – jest zapewnienie bezpieczeństwa cyfrowego, szczególnie w kontekście rosnących zagrożeń w sieci. Wszyscy zgadzają się, że cyberbezpieczeństwo jest nieodłącznym elementem społeczeństwa informacyjnego. Pytanie tylko, jak je zapewnić? Czy nowelizacja ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (KSC) pomoże osiągnąć ten cel?

Raport na temat stanu cyberbezpieczeństwa – Polacy mają sporo do nadrobienia

Piotr Mieczkowski, Dyrektor Zarządzający Fundacji Digital Poland zaprezentował wyniki raportu „Technologia w służbie społeczeństwu. Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0? Edycja 2024”, który wyraźnie pokazał, że Polacy nadal wykazują dużą niepewność w korzystaniu z nowoczesnych technologii, zwłaszcza w zakresie ochrony swoich danych. Tymczasem, rosnąca liczba zagrożeń skutkuje systematycznym samoograniczaniem się wielu obywateli w korzystaniu z internetu.

Jednym z kluczowych wniosków z dyskusji było to, że mimo wielu wysiłków, założenia strategii cyberbezpieczeństwa na lata 2019-2023 nie zostały w pełni zrealizowane.

Co ciekawe, ani strona publiczna, ani prywatna nie odczuwa, że udało się zrealizować założenia dotychczasowej strategii cyberbezpieczeństwa z lat 2019-2023. Wszyscy uczestnicy rozmowy zgodzili się, że postulaty pozostają w dalszym ciągu aktualne, ale w większym stopniu należy położyć nacisk na ich realizację – zwłaszcza na szczeblu rządowym. Problem tkwi w dwóch głównych obszarach: niewystarczającej edukacji społeczeństwa i kadry technicznej oraz niewystarczająco skutecznej koordynacji działań między instytucjami rządowymi, a sektorem prywatnym.

Piotr Mieczkowski

Prezentacja raportu „Stan cyberbezpieczeństwa w Polsce z perspektywy obywateli” z udziałem Piotra Mieczkowskiego – Dyrektora Zarządzającego Fundacją Digital Poland

Edukacja i skoordynowane działania to priorytet

Paneliści zgodnie podkreślali, że to nie nowa strategia jest kluczem do zapewnienia bezpieczeństwa polskim obywatelom w sieci, ale edukacja, rozwój wyspecjalizowanych kadr, a także lepsza koordynacja w walce z cyberzagrożeniami. Poszczególne instytucje państwowe często dublują swoją pracę lub nie wspierają się dostatecznie w tej walce.

Eksperci wskazali także, jak ważne pozostaje dobrze skonstruowane prawo i odpowiedni czas na jego wdrożenie. Systemy telekomunikacyjne stanowią bowiem fundament komunikacji oraz koordynacji działań rządu w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa państwa, a także porządku publicznego. Szczególnie istotnych w czasach wojny i katastrof naturalnych.

Pełny raport dostępny jest do pobrania na stronie Fundacji Digital Poland.