Cyberbezpieczeństwo – klucz do stabilnej gospodarki cyfrowej

Panel „Strategiczne aspekty cyberbezpieczeństwa i cyfryzacji państwa oraz ich znaczenie dla gospodarki” z udziałem (od lewej): Michała Kibila – mecenasa (Kancelaria DGTL), Grzegorza Napieralskiego – Przewodniczącego Podkomisji stałej ds. sztucznej inteligencji i przejrzystości algorytmów oraz Zastępcy Przewodniczącego Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, Bartłomieja Pejo – Przewodniczącego Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, Macieja Siciarka – Dyrektora Pionu CSIRT (NASK), Piotra Szczuckiego – Członka Zarządu (PIKE)
Prawdziwym wyzwaniem – i jednocześnie największym kosztem – jest zapewnienie bezpieczeństwa cyfrowego, szczególnie w kontekście rosnących zagrożeń w sieci. Wszyscy zgadzają się, że cyberbezpieczeństwo jest nieodłącznym elementem społeczeństwa informacyjnego. Pytanie tylko, jak je zapewnić? Czy nowelizacja ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (KSC) pomoże osiągnąć ten cel?
Raport na temat stanu cyberbezpieczeństwa – Polacy mają sporo do nadrobienia
Piotr Mieczkowski, Dyrektor Zarządzający Fundacji Digital Poland zaprezentował wyniki raportu „Technologia w służbie społeczeństwu. Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0? Edycja 2024”, który wyraźnie pokazał, że Polacy nadal wykazują dużą niepewność w korzystaniu z nowoczesnych technologii, zwłaszcza w zakresie ochrony swoich danych. Tymczasem, rosnąca liczba zagrożeń skutkuje systematycznym samoograniczaniem się wielu obywateli w korzystaniu z internetu.
Jednym z kluczowych wniosków z dyskusji było to, że mimo wielu wysiłków, założenia strategii cyberbezpieczeństwa na lata 2019-2023 nie zostały w pełni zrealizowane.
Co ciekawe, ani strona publiczna, ani prywatna nie odczuwa, że udało się zrealizować założenia dotychczasowej strategii cyberbezpieczeństwa z lat 2019-2023. Wszyscy uczestnicy rozmowy zgodzili się, że postulaty pozostają w dalszym ciągu aktualne, ale w większym stopniu należy położyć nacisk na ich realizację – zwłaszcza na szczeblu rządowym. Problem tkwi w dwóch głównych obszarach: niewystarczającej edukacji społeczeństwa i kadry technicznej oraz niewystarczająco skutecznej koordynacji działań między instytucjami rządowymi, a sektorem prywatnym.

Prezentacja raportu „Stan cyberbezpieczeństwa w Polsce z perspektywy obywateli” z udziałem Piotra Mieczkowskiego – Dyrektora Zarządzającego Fundacją Digital Poland
Edukacja i skoordynowane działania to priorytet
Paneliści zgodnie podkreślali, że to nie nowa strategia jest kluczem do zapewnienia bezpieczeństwa polskim obywatelom w sieci, ale edukacja, rozwój wyspecjalizowanych kadr, a także lepsza koordynacja w walce z cyberzagrożeniami. Poszczególne instytucje państwowe często dublują swoją pracę lub nie wspierają się dostatecznie w tej walce.
Eksperci wskazali także, jak ważne pozostaje dobrze skonstruowane prawo i odpowiedni czas na jego wdrożenie. Systemy telekomunikacyjne stanowią bowiem fundament komunikacji oraz koordynacji działań rządu w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa państwa, a także porządku publicznego. Szczególnie istotnych w czasach wojny i katastrof naturalnych.
Pełny raport dostępny jest do pobrania na stronie Fundacji Digital Poland.
Forum Prawa Autorskiego: kluczowe wnioski i nowe światło na działalność OZZ
Na dziewiątą edycję Forum Prawa Autorskiego, które odbyło się 26 marca, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprosiło przedstawicieli...
Aktualizacja wpisów do rejestru PT – nowe wymagania wynikające z PKE
W związku z wejściem w życie Prawa komunikacji elektronicznej z dnia 12 lipca 2024 roku, podmioty wpisane przed wdrożeniem ustawy mają obowiązek...
Rusza XXI Konkurs Programów Telewizji Lokalnych „To Nas Dotyczy”
Rozpoczyna się kolejna edycja Konkursu Programów Telewizji Lokalnych „To Nas Dotyczy”! Organizatorzy Konkursu - Polska Fundacja Wspierania Rozwoju...